Kim jesteśmy?

Zwykłymi ludźmi, którzy mają domy, ciekawe studia lub prace, rodziny – tyle tylko, że nasz czas wolny składamy raz za razem, jak mawia Paweł „Bzim” Zarecki, na katafalku sztuki.

Historia nasza rozpoczęła się w dalekim roku 2002, kiedy to staraniami ks. Michała Anderko oraz obecnej naszej Pani Dyrygent Joanny Glenc założony został Chór Duszpasterstwa Akademickiego „DAR”. Nikt wówczas nie myślał, że będzie łatwo i nie spodziewał się, że oto cudownym zrządzeniem losu wszystko samo się zaśpiewa i bez najmniejszego nakładu pracy się zaprezentuje publiczności. Takie podejście okazało się być jak najbardziej prawidłowym – musieliśmy włożyć sporo pracy i czasu w to, co wówczas robiliśmy.

Pojawiły się rezultaty – miejsca na konkursach i przesłuchaniach, wyjazdy zagraniczne, głosy uznania. Sporo tego było, a ilość ciągle się zwiększa. Była też krytyka, najczęściej konstruktywna i pozwalająca skutecznie walczyć o poprawę jakości naszego śpiewu. Docenił nas kompozytor Jacek Glenc, powierzając co jakiś czas swe partytury i licząc, że przynajmniej w jakimś stopniu będziemy w stanie zrealizować jego pomysł.

Mijał czas, pojawiły się plany nagrania płyty. Pierwszą z nich, „Początek”, nagraliśmy w 2006 roku dzięki uprzejmości Norberta Blachy i studia B1. Kolejna – „Religioso e poetico” ukazała się przy współpracy z Polskim Radiem Katowice w roku 2009, ku naszej niezmiernej satysfakcji. Czas pokaże, co będzie dalej – zapewniamy jednak, że to nie koniec.

Czas zmian nadszedł w roku 2012 – opuściliśmy dotychczasową siedzibę w Duszpasterstwie Akademickim i wraz ze zmianą miejsca spotkań zmieniliśmy też nazwę. Dziś jesteśmy Rybnickim Chórem Kameralnym „Autograph” i zapewniamy wszystkich, że świat o nas usłyszy 🙂